Lički forum
Lički forum ZK Stajnica  
Rujan 19, 2019, 05:37:08 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Stranica: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Milaković Nikola Reso  (Posjeta: 5447 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
imilako
Gost
« : Travanj 23, 2008, 12:22:15 »

Pozdrav,

Zovem se Ivan Milaković, rođen sam 1955. godine u Zagrebu. Vrlo malo, gotovo ništa ne znam o svojem porijeklu sa očeve strane. Kako vrijeme prolazi, htio bih ispuniti tu prazninu.

Ono što znam je sljedeće:

Pokojni otac se zvao Nikola Milaković, nadimak mu je bilo Reso. Kažu da je porijeklom iz Križpolja. Na žalost, imena bake i dide ne znam. Poslije rata je vjerojatno radio u nekadašnjem Vijaduktu, što je bila sudbina mnogih Križpoljčana. Govore da je bio vrstan kovač. U Karlovcu se upoznao sa mojom majkom (Helena Butković), oženili se i imali petero djece. Otac je navodno emigrirao u Francusku, kretao se u 'emigrantskim krugovima' … zapravo sam već u najranijoj dobi izgubio svaki kontakt s njim. Nedavno sam doznao da se služio imenom 'Mile Draženović' (Š?). Moja starija sestra pok. Anica Milaković je rođena u Križpolju. Ja sam samo jednom, još u predškolskoj dobi, boravio jedno ljeto u Križpolju, ali su mi ipak u sjećanju ostali neki detalji. Bio sam kod obitelji Šebalj, kuća im je vjerojatno bila u centru sela, možda smo bili na neki način rodbinski povezani. Čuo sam da su prodali kuću, kupili stan u Senju i tamo umrli. Također se sjećam da sam odlazio u kuću Pavlovića, Marka, čini mi se … možda isto neka rodbina. Sjećam se također prezimena Komadina (Ivan i njegova žena Marija, koja je bila Slovenka). Živjeli su u Karlovcu, a bili su vjenčani kumovi mojih roditelja. Moja krsna kuma je bila očeva sestra Kaja, uz nju se spominje ime hrvatskog pjesnika Grigora Viteza. Vjerojatno mu je bila nešto kao 'domaćica', odnosno dohranila ga je do smrti. Majka mi je govorila da sam ja dobio ime po stricu Ivici koji je služio u hrvatskom zrakoplovstvu kod generala Krena … ne znam da li je to točno.

Sjećam se da je otac volio pjevati pjesmu '… preko Kapele ličke gore zelene …' i da je za sebe pjevušio '… Mika Reso i Svita Nedilja, to je dika Križpolja i Brinja …'.  Nekoliko sam puta autom prolazio tim krajevima, osjetim nekakav adrenalin … i sam počinjem pjevušiti te pjesmuljke … vjerojatno, krv nije voda.

Trenutno radim u Obali Slonovače, Afrika, za jednu kanadsku naftnu kompaniju. Kupio sam kuću u Slavoniji, pa sam svaki mjesec u Hrvatskoj. Jedina mi je namjera upoznati nekog svog rođaka i popiti rakiju s njim.

Ako netko može pomoći sa bilo kakvom informacijom, bit ću mu zahvalan. Hvala!

Ivan Milaković
Evidentirano
Ličan
Novi član
*

« Odgovor #1 : Travanj 25, 2008, 06:13:58 »

Prijatelju,
navrati kod starih Milakovića u Krišpolje i s njima porazgovaraj o svom porijeklu. To učini što prije jer starčad svakodnevno umire.
Pozdrav
Evidentirano
imilako
Gost
« Odgovor #2 : Travanj 25, 2008, 08:36:17 »

Hvala ... učinit ću to ovoga ljeta ... ali znaš kako je ... ne mogu samo doći u dvorište i pitati 'koji ste vi Milakovići' ... zato bih htio znati bar nešto malo konkretnije ... već mi se javio jedan prijatelj kojeg nisam vidio od '70. Vjerojatno će i on malo pogledati. Još jednom hvala.

Ivan
Evidentirano
Ličan
Novi član
*

« Odgovor #3 : Travanj 27, 2008, 08:58:56 »

Samo hrabro. Put oko svijeta počinje prvim korakom. Javi nam kako je bilo.
Evidentirano
 Stranica: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

UseBB Port by Gaia Lički forum ZK Stajnica | Powered by SMF 1.1.10. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.