Lički forum
Lički forum ZK Stajnica  
OĹľujak 28, 2020, 11:02:19 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Stranica: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Brinjski mineri  (Posjeta: 3330 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Lipice
Novi član
*

Spol: Muški

http://www.facebook.com/#!/groups/44928721496/

351463115 lipicetv@hotmail.com
Profil WWW
« : VeljaÄŤa 16, 2007, 11:58:30 »

Cital sam o Brinjskim minerima i jos dan danas nasi ljudi tie poslove radidu... evo ca sam nasal u Slobodnoj Dalmaciji...

Kopirano

Da Bog, ne radili i samo nouvce brali

Ličanin Mane Biškupić, armirač u tunelu Ledenik

Ako idemo u Europu, šta svi kažu, onda ne možemo imat ceste uske i s rupama. Hrvatska će s ovom cestom biti jedna lipa država. Baš!

Piše Meri ŠILOVIĆ

Mane Biškupić je iz Like, iz Brinja, a Brinjaci su uvijek bili poznati kao najkvalitetniji mineri. Mane nije otišao u minere, nego u armirače, ali isto ga je tunel dopao. I ponosan je na svoj posao. Veli gledajući gore u impresivnu armaturu na svodu Ledenika da je već tri godine na velebitskom gradilištu na tunelima. Prije je bio u ratu i veli drago mu da je bio dio i te priče. A inače je već 30 godina po građevinama, kojekuda. Ljubljanu je, kaže, prošao, Dravograd, Maribor, radio i na Sirobuji, jednom je tamo u Sloveniji i neki sef za novac gradio:
- Za tuđe nuovce, naravno - smije se. - A ovdje sam najprije bio na tunelu Sveti Rok, tamo smo izbetonirali preko 6 kilometara i 400 metara, evo sad, fala Bogu, i tu na tunelu Ledenik.
- Oćete stić rok?
- Aaa, ja smatram da oćemo. Svi smo mi ovde shvatili da to tako treba bit, objasnili su nam i mi smo to tako prihvatili, dobra smo ekipa, radimo, ima nas Hercegovaca, Bosanaca, a najmanje Ličana. Sin električar mi je isto radio u Konstruktora i nešto mu palo napamet pa je otišao u Vijadukt. A jedan mi je sin policajac.
- Izgleda da ovdje niko ne zabušava...
- Gledajte, ovo su malo složeni poslovi i jedan čovjek ih ne može sam napraviti. A više ljudi – uradi se. Ne raspolažemo mi baš sa puno ljudi, a veliki su to poslovi. Radio sam i u Njemačkoj i na mostovima i na cestama i ništa se više tamo ne radi nego ovdje na našoj cesti. Ništa više!
- Je l’ vam bilo teže radit na Svetom Roku ili ovdje na Ledeniku?
- To je uvijek isti poso, gore smo više radili, armirali, a i Ledenik je puno kraći od Svetog Roka. Nego znate šta? Ma neka ove ceste! Bolje ikad nego nikad. A ona je još 54. godine trebala bit! Nego smo išli Jadransku magistralu graditi koja je uska i smrtonosna i kad su bila tri auta na njoj i danas kad ih je milijun.
- Treba i Jadranska magistrala. A treba i autocesta. Zašto uvijek kod nas mora: ili-ili?!
- Pa je. Ali Hrvatska će s ovom cestom biti jedna lipa država. Baš! I da samo malo budemo bolji, da malo drugačije gledamo na radnika, na seljaka, pa će i onaj u gradu bolje živit. Ja sam vjerovao da će ove ceste jednom bit, ali kad? Nisan se nadao da će je biti već sad. Nisam, zaista. A ako idemo u Europu, šta svi kažu, onda moramo imat ceste, ne možemo imat ceste uske i s rupama. Ako ovu cestu napravimo, more bit, da Bog da, da više i ne budemo radili, neg’ samo nofce brali.

Voditelj Internet odjela: Augustin Gattin
Internet podrška: NETmedia d.o.o.
© Sva prava pridržana: SLOBODNA DALMACIJA, 1999-2006.
Evidentirano

Lee Chan 4 life
 Stranica: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

UseBB Port by Gaia Lički forum ZK Stajnica | Powered by SMF 1.1.10. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.