Lički forum
Lički forum ZK Stajnica  
Kolovoz 25, 2019, 11:32:10 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Stranica: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: SJEĆANJE NA ŽUTU LOKVU 24.08.1991.  (Posjeta: 20505 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
mikos
Novi član
*

Spol: Muški

Profil Email
« : VeljaÄŤa 08, 2008, 10:19:16 »

ŽUTA LOKVA, 24.08.1991. - SJEĆANJE NA HRVATSKE VITEZOVE

Zdravko Vuković 1958.   Drago Toljan 1963.   Vinko Krznarić 1958.    Milan Vranić 1968.

Darko Murat (1962.) jedini je preživio pokolj policajaca u Žutoj Lokvi.

Ovako su o tom događaju pisale dnevne novine

MUČKO UBOJSTVO S LEĐA

Posljednje čega se sjećam krici su mojih kolega i zagušujući prasak oružja, kazuje nam 29-godišnji Darko Murat, jedini preživjeli u gnusnom terorističkom napadu na policijsku patrolu.
Policajci nisu imali nikakvih šansi, teroristi su pucali i u mrtva tijela.

RIJEKA – Ne znam točno koliko je sati bilo, oko 9.45. Sa četvoricom svojih kolega iz odjela Policijske postaje Brinje bio sam na stalnom punktu – na križanju kod Žute Lokve. Tim se smjerom odvija promet iz Josipdola prema Senju i Otočcu i do sada tamo nije bilo problema. Čekali smo svoju smjenu. Odjednom je počeo pakao. Posljednje čega se sjećam krici su mojih kolega i zagušujući prasak oružja, kazuje nam 29-godišnji Darko Murat, jedini preživjeli u gnusnom terorističkom napadu na policijsku patrolu brinjske policije.
S Muratom smo razgovarali na traumatološkom odjelu riječkog KBC-a na Sušaku.
Ono što je preživio nemoguće je opisati.

Darku su u posjet došli i njegovi Brinjani. Kolega Mate Bićanić i rođak Ivan Mesić. Više od riječi govore njihovi tužni pogledi. Bićanić je samo igrom slučajno među živima. Naime, i on je trebao biti u patroli ali je zamolio jednog od poginulih da ga zamjeni.

Pet sati od tragična događaja Darku još nije jasno kako je uspio ostati živ. Nakon što mu je pružena prva pomoć u Senju, dopremljen je u Rijeku. Ranjen je u šaku, prsa i u obje nadlaktične kosti. Liječnici mole da pacijenta ostavimo na miru i kažu da se njegovo zdravstveno stanje poboljšava. O tome kako se sve odigralo u Žutoj Lokvi razgovarali smo s Duškom Tušmom, istražnim sucem riječkog Okružnog suda, koji je zajedno s riječkim kriminalističkim tehničarima obavio očevid.
- Naprosto ne mogu pronaći pravi izraz za ono što sam vidio. Mislim da riječ pokolj najbolje odgovara onome što se dogodilo u Žutoj Lokvi.

U policijskom automobilu „zastava 101“ našli smo četvoricu mrtvih policajaca. Poginuli su Drago Toljan, Zdravko Vuković, Mile Vranić i Vinko Krznarić a Darko Murat uspio se spasiti. Prema nalazima s lica mjesta, teroristi su pucali na patrolu brinjske policije mučki s leđa. S otprilike dvadesetak metara ispalili su bezbroj metaka iz automatskog oružja. Pronašli smo i tragove dviju ispaljenih mina.
Policajci nisu imali nikakvih šansi. Prema obdukcijskom nalazu, čini se da su pucali u već mrtve policajce. Nakon žestoke paljbe teroristi su i dalje pucajući, došli do automobila i svoj gnusni čin okrunili pljačkom. Nismo pronašli ni policijsko oružje ni njihovu municiju. Murat je najvjerojatnije stajao pokraj automobila kad je počeo pokolj. Uspio je skočiti u jarak uz cestu a potom pobjeći u šumu.
Četnički teroristi ne prepoznaju više ni od čega. Pucaju u leđa, pljačkaju, kolju, siluju a mi i nadalje slušamo priče o golorukom ugroženom srpskom narodu.
Pokolj u Žutoj Lokvi trebao bi otvoriti oči i posljednjem naivcu koji ne zna što se zbiva na tlu Hrvatske. O tom pokolju treba obavijestiti cjelokupnu svjetsku javnost kako bi se napokon shvatilo podmuklu četničku politiku kojoj je cilj: uništenje Hrvata i osvajanje hrvatske zemlje.
B. Škorić
Snimio: P. Lovrović

U SPOMEN NA HRVATSKE VITEZOVE podignuta je kapelica na mjestu strašnog zločina.

DARKO MURAT nakon oporavka vratio se na svoju dužnost u policijsku postaju Brinje gdje je radio do 01.03.1999.godine kada je na vlastiti zahtjev premješten u policijsku postaju Dugo Selo. Od 2007. godine je u mirovini. Oženjen, otac dvoje djece.
OBITELJI MURAT VELIKO HVALA NA SAKUPLJENOM I SAČUVANOM MATERIJALU!
Evidentirano
STRICE
Novi član
*

« Odgovor #1 : VeljaÄŤa 09, 2008, 09:00:49 »

Ja Darko Murat zahvaljujem gospodinu Mikosu što mi je osobno pomogao da ove uspomene na loša vremena u Lijepoj našoj ne padnu u zaborav.Ja sam ove članke čuvao i žao mij je što u ovih petnaest godina nije nigdje objavljeno ni slova o mučkom ubojstvu.Te sam svoj materijal dao na Z.K.Stajnicu ali i slobodno me možete kontaktirati ako netko želi materijal.

To je jedino što mogu učiniti za svoje poginule prijatelje i kolege ,osim što prilikom svakog prolaza kraj kapelice zapalim svijeću i nađem se u molitvi s njima.

NEKA IM JE LAKA HRVATSKA ZEMLJA.
Evidentirano
Ličan
Novi član
*

« Odgovor #2 : VeljaÄŤa 09, 2008, 10:45:27 »

Svaka čast na priloženim originalima koji govore o "junaštvu" protivničke strane. Ovaj je događaj zabilježen i u knjizi "Stajnica i okolica". Imao sam tijekom pisanja ove knjige kompletan materijal ali ga radi prestrašnih scena nisam htio objaviti. Slike u boji su stravične. Jedino sam objavio u crno-bijeloj tehnici izrešetan auto i pokrivene poginule policajce.
Darku želim puno sreće i zdravlja da se što više posveti svojoj dječici i supruzi.
Našim poginulim policajcima je podignut dostojan spomenik na više načina a jedan od njih je i ova stranica kao odgovor na Veritasove laži.
Samo dajte još materijala.
Evidentirano
MAGNUM mata
Novi član
*

matija.spehar@gmx.com
Profil Email
« Odgovor #3 : VeljaÄŤa 12, 2008, 12:15:35 »

ma kakvi prigovori...na ovakvo što se ne može nitko žalit...i ako treba osobno ću se pobrinut da ovo iziđe u javnost...u žutoj lokvi su život izgubile četiri mlade osobe...među kojima je i moj ujak Zdravko...pa zar se mi bojimo nečega...ma koga se mi imamo bojat...!!!!!!! oni su živote svoje mlade dali i ostavili svoje obitelji i djecu...za nas i za slobodnu i nezavisnu državu hrvatsku...a mi se nemožemo pobrinut da se to zna...a minimalno to možemo učiniti...zar ti SRPSKI ZLOČINCI i kukavice zavređuju da mi šutimo o tome...prozivaju nas ustašama...ako je ustaša biti spreman život dati za domovinu,ako je potrebno do zadnje kapi krvi boriti se i braniti svoju domovinu onda sam ja ustaša...i nesramim se toga...moj je deda ustaša bio,tata hrvatski vojnik i pukovnik 2 g.b grom,ako je moj ujak život svoj dao za hrvatsku,i kako se ja toga mogu sramiti...ako zaboravim njihove krv znoj i suze...šta sam ja? zapitajte se i vi ! ŠTA STE...svi su oni heroji,zauvjek upisani u povjest hrvatske ali ne samo u povijest,nego i u budućnost...zašto da dopustimo onima koji su ubili moga uju i ostale da mirno sjede u foteljama i možda čitaju ovaj forum i smiju se...zašto da hodaju slobodno uzdignute glave...a mi smo ti koji bi trebali tako ići...kuće im se grade,pa šta to nije sramota...vraćaju se...nemam riječi...i nemogu opisat riječima šta mislim o njima...i nimalo ih se nebojim iako su zaštićeni kao lički medvjedi...ako čitaju ovo neka znaju da nam mogu slobodno opet pokušat uzet naše najmilije samo neka znaju da ćemo ih i ovaj puta zaustavit MI SINOVI HRVATSKI,kao šta su to učinili i naši očevi i djedovi!I ovim putem puno pozdravljam gospodina Darka i njegovu obitelj...i znajte da ste Vi heroj,koji nikad neće bit zaboravljen,niti Vi niti poginuli momci!

Bog i Hrvati!
Evidentirano
Lipice
Novi član
*

http://www.facebook.com/#!/groups/44928721496/

351463115 lipicetv@hotmail.com
Profil WWW
« Odgovor #4 : VeljaÄŤa 12, 2008, 02:09:07 »

Pokolj policajaca u Žutoj Lokvi

http://hr.wikipedia.org/wiki/Pokolj_policajaca_u_%C5%BDutoj_Lokvi

Bit će uskoro i na drugim jezikima wikipedije...

ZASLUŽILI SU!

Evo u tuoj najvecoj internet enciklopediji ni traga ni glasa dosad o tuom dogadaju, tako da je bilo kranje vrieme i o tuom krvavom napadu srbski odmetnika napisat par recinic`.
Evidentirano

Lee Chan 4 life
Mato
Administrator
Novi član

« Odgovor #5 : VeljaÄŤa 13, 2008, 07:59:48 »

Bravo Lipice, primjetio sam da si u zadnje vrijeme jako aktivan na Wikipediji i da pišeš mnoštvo članaka u vezi naše Like, svaka čast.

Ove naše Ličke forume vjerojatno ne čita puno ljudi ali Wikipediju čitaju skoro svi, tako da će tamo puno više ljudi pročitati i saznati za Zdravka Vukovića, Dragu Toljana, Vinka Krznarića i Milana Vranića, zaslužili su da se zna za njih.
Evidentirano
mikos
Novi član
*

Profil Email
« Odgovor #6 : VeljaÄŤa 14, 2008, 02:45:47 »

KAPELICA

UNUTRAŠNJOST KAPELICE

NJEMAČKO - HRVATSKA ZAJEDNICA E. V. KARLSRUHE
ZASLUŽNI ZA PODIZANJE KAPELICE 1995. godine
Evidentirano
GROF
Novi član
*

Profil WWW
« Odgovor #7 : VeljaÄŤa 15, 2008, 03:59:10 »

SJĆANJE  NA HRVATSKE VITEZOVE., ŽUTA LOKVA; 1991.GODINA.-

...OVO ČA SE ONDA DESILO U ŽUTOJ LOKVI., MA SAMO JE JDENA OD VELIKOG BROJA HRVATSKIH TRAGEDIJA JOŠ OD STOLJEĆA SEDMOG.,!

... VEĆA I DUBLJA, POGOTOVO ZA SVE NAS LIČANE, LIČANE SA ONOGA NAŠEGA KRAJA..., ZA NAS KI SMO TE HRVATSKE VITEZOVE ZNALI, SA KIMI SMO BILI DO NJIOVOG TRAGIČNOG KRAJA...., SVE JE VEĆ REČENO., ČA REĆ???...NEKA JIM JE LAKA HRVATSKA ZEMLJA!!!., ZA KU SU MLADE ŽIVOTE POLOŽILI, POLOŽILI NA SAM OLTAR HRVATSKE NAM DOMOVINE, JEDNE I JEDINE..., NEĆEDU SE., I NESMIDU SE., NIKADA, ZABORAVITI HRVATSKE ŽRTVE., KOJE SU ZA NAŠU ZEMLJU, PREVELIKE, PRETRAGIČNE...

POSEBAN POZDRAV LEGENDI ZA ŽIVOTA; DARKO MURAT., ČOVIK KOJI JE OČITO OD SAMOGA BOGA BIO PREODREDJEN ZA ŽIVOT., BUDUĆI ŽIVOT U SLOBODNOJ HRVATSKOJ..., ZA KOJU SMO SVI DEL SEBE DALI..., DARKO JE OSTAO ŽIV, ŽIV., DA BUDE ŽIVI SVJEDOK HRVATSKE ISTINE...,ISTINE KA SE NE ZABORAVLJA, ISTINE KU MORA ZNAT SVAKI HRVAT U BUDUĆIM POKOLJENJIMA...

...PREVIŠE SU NAM; PLATILI, STRADALI, PATILI, ŠUTILI, TAJILI, KRVARILI,...NAŠI NAJMILIJI; DEDI, OCI, BABE I MAME..., MA LJUDI MOJI, MORAMO REĆ ISTINU SVITU, SADA ILI NIKADA...!!!

...DARKO !   FALA TI., BOG TE BLAGOSLOVIL!!!   GROF
Evidentirano

GROF
Gabrijela
Novi član
*

Profil Email
« Odgovor #8 : Svibanj 05, 2008, 08:07:19 »

Evidentirano
Gabrijela
Novi član
*

Profil Email
« Odgovor #9 : Svibanj 05, 2008, 08:08:47 »

Evidentirano
mikos
Novi član
*

Profil Email
« Odgovor #10 : Prosinac 02, 2008, 08:47:42 »

Evidentirano
MAGNUM mata
Novi član
*

matija.spehar@gmx.com
Profil Email
« Odgovor #11 : Prosinac 03, 2008, 06:15:36 »

...MA LJUDI MOJI, MORAMO REĆ ISTINU SVITU, SADA ILI NIKADA...!!!

Dragi prijatelju!

Problem je u tome šta nas nitko,ama baš nitko ne želi čut,slušaju ali ne pamte...ali mi "mali" ljudi ćemo ih pamtit dok je svijeta i vijeka...mnogi su pjevali jasenovac i gradiška stara a sad kažu da netreba odati počast hrvatskim braniteljima,žao im je par ispaljenih ćoraka,umjesto da i tenkovi pucaju...stvarno žalosno...90-ih su uz thompsona pjevali a sad je on fašist a oni su europljani...iskreno i ja bih htio da Hrvatska uđe u EU,ali ako je cijena odreć se onih koji su stvarali hrvatsku tada nam nikako ne treba ta EU...Mala smo država ali smo najbolji ratnici na svijetu,izvrsni sportaši...Nedaju nam pjevat jasenovac,ma nesmijemo više reć ni da smo hrvati...moj je deda bio ustaša,tata mi je visoki časnik hrvatske vojske (pukovnik 2.a gb grom 1.b crne mambe),ujak je svoj mladi život dao za hrvatsku u žutoj lokvi,ma ja nemogu bit nešto drugo nego ono šta jesam,još kao mali sam dizao desnu ruku u zrak,i dizat ću je,ne zbog toga jer mrzim nekog trećeg nego one koji su nam učinili zlo i one koji to namjeravaju i upravo čine...malo sam proširio temu ali nadam se da shvaćate o čemu govorim! Hrvatska je stvorena na suzama i krvi naših najmilijih,i upravo zbog njih treba dizat desnu ruku u zrak,ako to znači da sam ustaša!? nisam ustaša zato jer je to bilo prije mnogo godina,nisam bio ni hrvatski branitelj jer sam bio mali,ali da sam mogao časno i ponosno bi branio hrvatsku i sa znakom U na čelu i kasnije sa hrvatskim grbom!

Možda sad netko od Vas misli da previše pričam! NE! jer ako budemo šutjeli,naša slavna povijest neće ni postojat!Nisu samo ustaše ubijale,šta su partizani činili!? to se ne priča,koliko su oni ljudi pobili,to se ne priča,ne želi se čut! Kažu da je hrvatska stvorena na temeljima antifašizma,oooooo ne! hrvatska je stvorena upravo obratno,ono šta je poglavnik Ante Pavelić dr. započeo to je Franjo Tuđman dr. završio. Na temeljima anti fašizma je stvorena jugoslavija u kojoj su bili svi drugi vredniji osim hrvata,zato neka ne pričaju ono šta svi mi znamo da nije tako!
« Zadnja izmjena: Prosinac 03, 2008, 06:27:44 MAGNUM mata » Evidentirano
GROF
Novi član
*

Profil WWW
« Odgovor #12 : Prosinac 03, 2008, 11:50:20 »

...MA LJUDI MOJI, MORAMO REĆ ISTINU SVITU, SADA ILI NIKADA...!!!

CITAT; MAGNUM mata...

Dragi prijatelju!

Problem je u tome šta nas nitko,ama baš nitko ne želi čut,slušaju ali ne pamte...ali mi "mali" ljudi ćemo ih pamtit dok je svijeta i vijeka...mnogi su pjevali jasenovac i gradiška stara a sad kažu da netreba odati počast hrvatskim braniteljima,žao im je par ispaljenih ćoraka,umjesto da i tenkovi pucaju...stvarno žalosno...90-ih su uz thompsona pjevali a sad je on fašist a oni su europljani...iskreno i ja bih htio da Hrvatska uđe u EU,ali ako je cijena odreć se onih koji su stvarali hrvatsku tada nam nikako ne treba ta EU...Mala smo država ali smo najbolji ratnici na svijetu,izvrsni sportaši...Nedaju nam pjevat jasenovac,ma nesmijemo više reć ni da smo hrvati...moj je deda bio ustaša,tata mi je visoki časnik hrvatske vojske (pukovnik 2.a gb grom 1.b crne mambe),ujak je svoj mladi život dao za hrvatsku u žutoj lokvi,ma ja nemogu bit nešto drugo nego ono šta jesam,još kao mali sam dizao desnu ruku u zrak,i dizat ću je,ne zbog toga jer mrzim nekog trećeg nego one koji su nam učinili zlo i one koji to namjeravaju i upravo čine...malo sam proširio temu ali nadam se da shvaćate o čemu govorim! Hrvatska je stvorena na suzama i krvi naših najmilijih,i upravo zbog njih treba dizat desnu ruku u zrak,ako to znači da sam ustaša!? nisam ustaša zato jer je to bilo prije mnogo godina,nisam bio ni hrvatski branitelj jer sam bio mali,ali da sam mogao časno i ponosno bi branio hrvatsku i sa znakom U na čelu i kasnije sa hrvatskim grbom!

Možda sad netko od Vas misli da previše pričam! NE! jer ako budemo šutjeli,naša slavna povijest neće ni postojat!Nisu samo ustaše ubijale,šta su partizani činili!? to se ne priča,koliko su oni ljudi pobili,to se ne priča,ne želi se čut! Kažu da je hrvatska stvorena na temeljima antifašizma,oooooo ne! hrvatska je stvorena upravo obratno,ono šta je poglavnik Ante Pavelić dr. započeo to je Franjo Tuđman dr. završio. Na temeljima anti fašizma je stvorena jugoslavija u kojoj su bili svi drugi vredniji osim hrvata,zato neka ne pričaju ono šta svi mi znamo da nije tako!

IZRIČITO ŠTOVANJE MAGNUM mata!!!

...TVOJE PISMO POTPISUJEM U CIJELOSTI!.,

BOG! TE BLAGOSLOVIL!., TEBE I TVOJU PREDIVNU OBITELJ!., BOG!...ČITAMO SE...
« Zadnja izmjena: Prosinac 03, 2008, 11:52:16 GROF » Evidentirano

GROF
mikos
Novi član
*

Profil Email
« Odgovor #13 : Kolovoz 09, 2009, 11:05:37 »

Evidentirano
Ličan
Novi član
*

« Odgovor #14 : Kolovoz 10, 2009, 08:53:16 »

Neka je vječna slava palim braniteljima
Evidentirano
 Stranica: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

UseBB Port by Gaia Lički forum ZK Stajnica | Powered by SMF 1.1.10. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.