Pomozimo Mariji: Četiri mjeseca s umjetnim srcemPozivamo sve clanove, goste i ostale dobre ljude da ukljuce svoje srce i pomognu maloj Mariji. :!:
Administrator
Stenta www.vecernji.hrSUDBINE Marijino srce usporilo je, otkazala i pluća, jetra i bubrezi
Pomozimo Mariji: Četiri mjeseca s umjetnim srcem
Autor Vesna Leto Prlić
Pomoć za srce
Malo dječje srce treba i našu potporu. Svaki otkucaj je tiši ako brzo ne reagiramo. Za pomoć Mariji Soče UniCredit Zagrebačka banka račun u konvertibilnim markama: 3381001800777280, račun za uplatu u devizama na šalterima: ZABA BiH 41-10-01087-1 račun za uplatu u inozemstvu (devizni): IBAN BA 393381004101087757 Pomoći Mariji možete i slanjem SMS-a na broj: 063 88850. Jednom porukom izdvajate 1 KM + PDV i tako pomožete u prikupljanju novca za transplantaciju srca Mama, kad slušam Thompsona znam da ću živjeti – napisala je četrnaestogodišnja Marija. –– Da mi i ovo moje umjetno srce zaigra – razigranim slovima nastavila je komunikaciju s mamom Marinom, koja se posljednjih mjesec i pol dana ne odvaja od uzglavlja bolesničkog kreveta svoje djevojčice.
Srce sve tromije tuče
– Moje dijete, koje živi na umjetnomu srcu, kada je čulo Thompsonovu pjesmu, podigla je ruku, stisnula šaku i počela mi pisati, tješiti i davati mi nadu. Samo kada bi znao koliko joj znači – zavapila je Marina Soče.
Četrnaestogodišnja Marija Soče do prije četiri mjeseca živjela je punim jedrima. Sanjala o srednjoj školi, fakultetu, prvim ljubavima. Najedanput joj je srce počelo jako tući. Prvih dana liječnici kao i roditelji mislili su da je u pitanju pubertet. Kako su dani prolazili, njezino srce počelo je tući sve tromije, a djevojčica se zamarala. Iz mostarske klinike hitno je prebačena u Zagreb. Nakon prvog pregleda liječnici su kazali da joj srce radi samo s pola kapaciteta, odredili su joj terapiju i predložili da je pola godine uzima kod kuće.
Njezin otac Dragan hvatao se za svaku slamku spasa. Kada je čuo za kardiologa dr. Radovanovića u Sloveniji, s medicinskom dokumentacijom uputio se po njegovo mišljenje, a u njemu je stajalo kako djevojčica niti slučajno ne smije biti bez liječničkog nadzora. No, Marija i njezini roditelji ipak su se morali vratiti kući u Mostar. Djevojčica kopnila. Zahvaljujući hodočasnici iz Austrije koja je došla u Međugorje saznali su za kliniku u Innsbrucku. Dragan i Marina znali su da moraju krenuti dalje pa i na kraj Svijeta za zdravlje svoje djevojčice.
Kada je primljena na kliniku njezino srce radilo je samo s 20 posto kapaciteta. Odmah se trebalo presaditi. Zamjensko srce već je bilo na klinici, no liječnici su bili nemoćni, jer su Mariji počeli otkazivati bubrezi i jetra. Jedino je preostalo umjetno, berlinsko srce.
Eurotransplant
Operacija je trajala više od 14 sati. Nastupili su sati borbe za dječji život. Naime, i pluća su stala pa je danima duboko u komi Marija vegetirala na aparatima. Funkcija bubrezima i jetri je vraćena, no dogodile su se komplikacije s plućima što je i bilo razlogom da se Marijino ime zaledi na listi Eurotransplanta.
Probudila se iz kome, potpora plućima je smanjena. Uspjeli su je podići na noge i odmah se našla na listu prioriteta. Na minimum su doveli rad njezinog umjetnog srca. Nekoliko puta morali su mijenjati i pumpe na umjetnom srcu, jer trombovi su pravili komplikacije.
Za presađivanje i liječenje potrebno je osigurati 300.000 Eura. Humanitarni koncert “Srcem za srce” održat će se 26. lipnja u Mostaru. Marijina je silna želja da nastupi Thompson. Peteročlana obitelj Soče živi od jedne plaće. Marijin tata, inače dragovoljac domovinskog rata, djelatnik je policije.