Lički forum
Lički forum ZK Stajnica  
Kolovoz 19, 2022, 12:34:34 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Stranica: [1]
  Ispis  
Autor Tema: HUMANITARNA POMOC Pomozimo Mariji  (Posjeta: 6319 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
stenta
Administrator
Novi član

Spol: Muški

Profil Email
« : Lipanj 24, 2007, 12:11:08 »

Pomozimo Mariji: Četiri mjeseca s umjetnim srcem

Pozivamo sve clanove, goste i ostale dobre ljude da ukljuce svoje srce i pomognu maloj Mariji.  :!:

Administrator

Stenta

www.vecernji.hr

SUDBINE Marijino srce usporilo je, otkazala i pluća, jetra i bubrezi  
Pomozimo Mariji: Četiri mjeseca s umjetnim srcem
Autor Vesna Leto Prlić

Pomoć za srce
  Malo dječje srce treba i našu potporu. Svaki otkucaj je tiši ako brzo ne reagiramo. Za pomoć Mariji Soče UniCredit Zagrebačka banka račun u konvertibilnim markama: 3381001800777280, račun za uplatu u devizama na šalterima: ZABA BiH 41-10-01087-1 račun za uplatu u inozemstvu (devizni): IBAN BA 393381004101087757 Pomoći Mariji možete i slanjem SMS-a na broj: 063 88850. Jednom porukom izdvajate 1 KM + PDV i tako pomožete u prikupljanju novca za transplantaciju srca

Mama, kad slušam Thompsona znam da ću živjeti –  napisala je četrnaestogodišnja Marija. –– Da mi  i ovo moje umjetno srce zaigra – razigranim slovima nastavila  je komunikaciju s mamom Marinom, koja se posljednjih mjesec i pol dana ne odvaja od uzglavlja bolesničkog kreveta svoje djevojčice.

Srce sve tromije tuče
–  Moje dijete, koje živi na umjetnomu srcu, kada je čulo Thompsonovu pjesmu, podigla je ruku, stisnula šaku i počela mi pisati, tješiti i davati mi nadu. Samo kada bi znao koliko joj znači – zavapila je Marina Soče.

Četrnaestogodišnja Marija Soče do prije četiri mjeseca živjela je punim jedrima. Sanjala o srednjoj školi, fakultetu, prvim ljubavima. Najedanput joj je srce počelo  jako tući. Prvih dana liječnici kao i roditelji mislili su da je u pitanju pubertet. Kako su dani prolazili, njezino srce počelo je tući sve tromije, a djevojčica se zamarala. Iz mostarske klinike hitno je prebačena u Zagreb. Nakon prvog pregleda liječnici su kazali da joj srce radi samo s pola kapaciteta, odredili su joj terapiju i predložili da je pola godine uzima kod kuće.

Njezin otac Dragan hvatao se za svaku slamku spasa. Kada je čuo za kardiologa dr. Radovanovića u Sloveniji, s medicinskom dokumentacijom uputio se po njegovo mišljenje, a u njemu je stajalo kako djevojčica niti slučajno ne smije biti bez liječničkog nadzora. No, Marija i njezini roditelji ipak su se morali vratiti kući u Mostar. Djevojčica kopnila. Zahvaljujući hodočasnici iz Austrije koja je došla u Međugorje saznali su za kliniku u Innsbrucku. Dragan i Marina znali su da moraju krenuti dalje pa i na kraj Svijeta za zdravlje svoje djevojčice.

Kada je primljena na kliniku njezino srce radilo je samo s 20 posto kapaciteta. Odmah se trebalo presaditi.  Zamjensko srce već je bilo na klinici, no liječnici su bili nemoćni, jer su Mariji počeli otkazivati bubrezi i jetra. Jedino je preostalo umjetno, berlinsko srce.

Eurotransplant
Operacija je trajala više od 14 sati. Nastupili su sati borbe za dječji život. Naime, i pluća su stala pa je danima duboko u komi Marija vegetirala na aparatima. Funkcija bubrezima i jetri je vraćena, no dogodile su se komplikacije s plućima što je i bilo razlogom da se Marijino ime zaledi na listi Eurotransplanta.

Probudila se iz kome, potpora plućima je smanjena. Uspjeli su je podići na noge i odmah se našla na listu prioriteta. Na minimum su doveli rad njezinog umjetnog srca.  Nekoliko puta morali su mijenjati i pumpe na umjetnom srcu, jer trombovi su pravili komplikacije.

Za presađivanje i liječenje potrebno je osigurati 300.000 Eura. Humanitarni koncert “Srcem za srce” održat će se 26. lipnja u Mostaru. Marijina je silna želja da nastupi Thompson. Peteročlana obitelj Soče živi od jedne plaće. Marijin tata, inače dragovoljac domovinskog rata, djelatnik je policije.
Evidentirano
 Stranica: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

UseBB Port by Gaia Lički forum ZK Stajnica | Powered by SMF 1.1.10. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.