Lički forum
Lički forum ZK Stajnica  
Prosinac 13, 2017, 09:21:28 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave

Stranica: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Biti Lican u sred europe  (Posjeta: 7321 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
niko
Novi član
*

« : Kolovoz 24, 2006, 12:23:19 »

Bome tesko je, daleko od Like i Licana, za nas niceg nema, ni lickih pjevaca ni lickih kafica...
Zato mislim da nas nesto tako jako spaja sa Likom.
Ja ne bi moga ici na odmor na bilo koje drugo mjesto!

:wink:

Kako vam je u dijaspori? Jel vama isto tesko?
Evidentirano
Lipice
Novi član
*

Spol: Muški

http://www.facebook.com/#!/groups/44928721496/

351463115 lipicetv@hotmail.com
Profil WWW
« Odgovor #1 : Rujan 05, 2006, 01:50:51 »

A ca da ti kazem, kod nas barem jima dosta Licana pa tako da mi ni tako ruzno al mi je 100 put lipse u Hrvatskoj a pogotovo u Liki!!!

Jimas licke feste tu pa i sportske klubove itd.

Ali na kraju najbolje ORIGINAL Namigujem

Vude su vecinuom ljudi iz Lipic`, Glibodola, Stajnice i Brinja.... Sirast
Evidentirano

Lee Chan 4 life
Bravak77
Novi član
*

Profil WWW Email
« Odgovor #2 : Prosinac 06, 2006, 12:57:15 »

A ca da vam kazem. Ovdje kod mene nema skoro nikog.
Al nema veze .
Malo nas je al nas ima
Evidentirano
aneda
Novi član
*

« Odgovor #3 : SijeÄŤanj 17, 2007, 04:04:00 »

Nekako krajem godine dobijem pismo od ovdasnje ustanove ,koja ima za brigu prikupiti sve radna i neradna stanja iz mog zivota,a u svrhu utvrdjivanja visine naknade za iste.I tako:papir ovaj-papir onaj,godina,na godinu,uspomena na uspomenu, pa ja u staz prikupi poprilicno godina,a one,zakljucujem,sve u dijaspori!
A  "dijaspora " smo postali onog casa kad smo poslije osnovne skole,iz nasih sela , otisli "na skole" ili "za poslom" u neki od gradova Lijepe nase,a i izvan nje.Nema ,a sigurna sam u to,nikoga medju nama tko se i danas zivo ne sjeca tog prvog odlaska od kuce!(bas bi trebali malo mozda i o tomu?).Onako isprepadani svim i svacim,trudeci se sto bolje prilagoditi novonastaloj situaciji,potiskivali smo svoje emocije sto dublje u srce i hranili ih tamo tajno samo najljepsim uspomenama sto smo ih ponijeli sa sobom iz svoje kuce,svog sela,svoje Like!I tako se iz emocija rodila ljubav za koju nismo ni bili svjesni koliko je jaka dok nismo otisli iz Like.A ona je,suprotno svim pravilima u ljubavi,tim veca sto smo od  nje dalje!Mozda tako "zaslijepljena" umisljam sebi kako upravo mi Licani najstrastvenije ljubimo svoj zavicaj.(kako ono ide rap..i zac je to tako...)
Iako(kako mi "spocitava" ova moja berlinska dijaspora),nemamo ni svoj klub,niti svoj kafic ,niti pravimo gromoglasne veselice,mi Licani se jednostavno magicno privlacimo,prepoznamo se na svim festama iliti domjencima koje se ovdje organiziraju!Dovoljno mi je nekad samo malo dulje promatrati pokrete,gestikulaciju,nekad samo i smijeh nekog covjeka pa da prepoznam dio Like u sebi!Ne trebaju Slavonci ni Dalmatinci ,u sklopu svojih bogatih zabava,ni odsvirati prve taktove Pjevaj mi pjevaj ...,sve sto od prisutne celjadi samo i kap licke krvi ima,nastavi u zanosu--Sokole!A da nasa Lika stvarno ima nesto magicno,potvrdjuje i cinjenica da u Berlinu djeluje tamburasko drustvo Velebit,ciji clanovi-redom visoko obrazovani  muzicari--Nijemci!!!!,njeguju zvuke licke tamburice,na kojoj osim klasike,sviraju i pjevaju(s njemackim naglaskom,naravno) i licke pjesme!Pedantni,kakvi jesu,Nijemci su uz jubilarni koncert (a vrag me nosi ako im i stogodisnji nije bio,ne znam sad) uprilicili i izlozbu ,koja je bila nesto nezaboravno.Pokazali su ,dakle,sve od postanka pa do danas,objasnivsi tko je gospodin Starcevic ,muzicar,koji je donio tamburicu u Berlin davne 18..i neke,iz ljubavi prema zavicaju osnovao drustvo,krstio ga imenom"Velebit"i uspio odrzati ljubav prema lickoj tamburi u zemlji u kojoj se i sa vlastitim rodoljubljem bas ne busa u prsa.A "Velebit" ,gdje god da nastupa,prepoznati ce te ga ,i bez tona,po ogromnom hrvatskom grbu-onakvom kakav je "odredio" da mora biti znak grupe,tada ,davno jos osnivac grupe,njezin Starcevic!A taj je bio s prvom bijelom kockicom,pa se "nesretni" tamburasi "Velebita"nikada nisu pojavljivali na vecerima dijaspore;kako u bivsoj,a tako i u sadasnjoj drzavi.To sam dobila kao objasnjenje na cudjenje da o takvoj atrakciji nigdje nisam cula.(zato nam je drago kad nase decke pohvale npr.Kubanci da odlicno poznaju njihov melos)Srecom,"Velebitase" i ne zanimaju nase kockice,oni svoje poslozili u glavi,pa sviraju i dalje,nastavljajuci sanjati stoljetni san,dok ce nama jos trebati da se probudimo iz tisucljetnog!Mozda nas iz njega"drmne" glas mladjahnog Nijemca,pracen tamburicom,s dragom pjesmom,kojom  je, u gorkoj dijaspori,davne 1960 i neke ,na Hauptbahnhofu u Kölnu,oprostivsi se od rodjaka koji ga je tu doveo "na rad",pa onako jadan ,tuzan i pijan ,izazvao policiju rastegnuvsi"Oj Kapelo,je li te zamelo..?"
Ja se u "svojoj " dijaspori isto cesto zapitam jel zamelo Kapelu,pa ukljucim "stajnicu" pogljedam ,pa odem spat.Lako je tako bit dijaspora,rekal bi pokojni cica Jura ,da je mogal docekat internet!
Evidentirano
Rincica
Novi član
*

« Odgovor #4 : SijeÄŤanj 17, 2007, 01:00:17 »

Draga Aneda,

tvoj teks je iskren, nostalgičan, melankoličan i jako lijep. Hvala ti. Nadam se da ćes  još mnogo o temi dijaspora pisati. Tvoja ideja je jako dobra! Mislim, da bi takvi utisci i razmišljanja osoba u dijaspori trebalo, kako ti predlažeš, zapisati. Takvi tekstovi bi se mogli objaviti pod naslovom « Pisma iz dijaspore »  i bili bi interesantni za iduće generacije.

Ja nisam nikada riječ DIJASPORA upotrebljavala, nisam nikada razmišljala o dijaspori čak nisam smisao te riječi znala. Kroz tvoj teks sam počela da razmišljam o dijaspori i o meni.

I sad tek sam pročitala, da riječ « dijaspora » potiče iz grčkog i da znači « rasuti, istrjesti , raštrkati se ». Dijaspora se spominje još Novom Zavijetu (Joh 7,35). Svi  su dobrovoljno ili nasilno napustili svoju domovinu. Ali sad se moram da pitam; kad je i što je
« dobrovoljno »! Znači li to i za sve one emigrante koji su trbuhom za kruhom napustili Domovinu, da su dobrovoljno otišli?
Ako bukvalno tumačim riječ « dobrovoljno », onda moram reći da su ekonomski iseljenici otišli dorbovoljno! Bolje rečeno,  otišli su dobre volje odnosno dobre namjere! Ujedno si postavljam pitanje; što je bio razlog, što ih je « potjeralo » dobrovoljno u emigraciju, iseljeništvo, u svijet manjine?
Za one koji su krenuli trbuhom za kruhom kažemo; Otišli su u « bijeli svijet ». Znači li to da su napustili « crni svijet », iz tame u svijetlo, iz hladnoće u toplinu ..... iz crnog u bijelo? Gdje smo sada? U « sivom »? Ili je opet (u mislima) « crni svijet » - « bijeli svijet »?

Nikada i nigdije se nisam osjećala u dijaspori ili bolje rečeno nekada sam se osijećala u svojoj kuć, u svoja četiri zida u dijaspori.
Sve ovisi o meni,  mojoj okolici i o ljudima koji su pored, ispred i iza mene!

Kad kažem; « idem kući » onda ne mislim na Domovinu ali mislim na mjesto gdije je DOM moj, moja dom-imovina!
Kad kažem; Domovina onda mislim na moj rodni kraj!
I doista, onda me uhvati nostalgija i melankolija, onda sam nerealna i nisam objektivna. Moj rodni kraj vidim i gledam kroz « ružičaste naočale »! Kako i nebi; dijetinjstvo je uvijek lijepo, bez odgovornosti, napora i bez životnih rana.

Postavljam si pitanje; Što smo mi u dijsapori? Kako mi sebe gledamo, kako se tituliramo?
Hrvat u ... ili (kako Stric Mata kaže: «lički Švabo»)  .....-čki Hrvati ili hrvatski .......!

Sve ovisi čiji som DRŽAVLJANI, čije smo Državljanstvo uzeleli - primili! Onda trebamo reći: Ja sam   .....-ča/-ka hrvatskog porijekla!

Što je pravilno: Lički Srbin ili Srbin u Liki ili Hrvat pravoslavne vijere?

Kad smo izvan Domovine, mi Domovinu opisujemo kao « raj na zemlji » i idealiziramo ju. Kad smo u Domovini onda smo njezini najveci kritičari i skloni smo neprestalnom uspoređivanju.

I na kraju dolazim do zaključka, da mi u dijaspori smo bogate osobe, krećemo se u različitim kulturama, imamo dodir s različitim mentalitetima, s različitim političkim sistemima i drugim pozitivnim utjecajima.

Danas živi oko 4,5 milijona Hrvata izvan Hrvatske i BiH.
Evidentirano

Marica sa bivseg Foruma
Lipice
Novi član
*

Profil WWW
« Odgovor #5 : SijeÄŤanj 17, 2007, 11:43:17 »

Evo dok vo citas, pase na pisma: Nema raja bez rodnog kraja.

http://krznaric.net/photoalbum/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=2
Evidentirano

Lee Chan 4 life
Lipice
Novi član
*

Profil WWW
« Odgovor #6 : SijeÄŤanj 17, 2007, 11:44:17 »

Citat: "Lipice"
Evo dok vo citas, pase na pisma: Nema raja bez rodnog kraja.

http://krznaric.net/photoalbum/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=2

a da i fala nuom Letincaru kaj ju je postavil Namigujem
Evidentirano

Lee Chan 4 life
diskjokey
Novi član
*

« Odgovor #7 : Svibanj 27, 2016, 08:48:39 »

biti lican u australiji/new zealand
Evidentirano
 Stranica: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

UseBB Port by Gaia Lički forum ZK Stajnica | Powered by SMF 1.1.10. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.